6200 Kiskőrös, Luther M. tér 1. +36 78/415-540
Megjelent a Mezőgazdasági termékek értéknövelése és erőforrás-hatékonyságának elősegítése a feldolgozásban című felhívás (VP-3-4.2.1-15).
A Felhívás alapján élelmiszer előállítás, mezőgazdasági termékek feldolgozásának támogatására nyújthatnak be kérelmet gazdasági társaságok, egyéni vállalkozók, őstermelők.
A támogatási kérelem benyújtása 2016. február 15-től 2018. február 15. van lehetőség. Első körben a 2016. április 15. napjáig benyújtott kérelmek kerülnek elbírálásra.
A Felhívás meghirdetésekor a támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 151 Mrd Ft az alábbi fókuszterületi megosztás szerint:
3A – keretösszege: 72,6 Mrd Ft,
6A – keretösszege: 20,5 Mrd Ft,
5B – keretösszege: 57,9 Mrd.
A támogatott projektek várható száma: 5.000 db.
Támogatást igénylők köre (az összefoglaló végén lévő ábra segítségül szolgálhat a jogosultság megállapításához – 1. ábra):
1. Mezőgazdasági termelő abban az esetben jogosult a támogatásra, amennyiben:
a.) az utolsó teljes lezárt üzleti évi - vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, az ezt megelőző teljes lezárt üzleti évi -, árbevételének legalább 50%-a mezőgazdasági tevékenységből származik,
b.) tevékenysége Annex I. termék feldolgozására irányul.
2. Mezőgazdasági termelőnek nem minősülő mikro- és kisvállalkozás abban az esetben jogosult a támogatásra, amennyiben:
a.) utolsó teljes lezárt üzleti évvel rendelkezik,
b.) tevékenysége Annex I. termék feldolgozására irányul,
c.) a támogatott tevékenységgel kizárólag Annex I. terméket állít elő.
A Felhívás keretében a TEÁOR 10 és 11 besorolás szerinti - mezőgazdasági termelőnek nem minősülő mikro- és kisvállalkozás esetén kizárólag Annex I. termék előállítására vonatkozó – tevékenységek támogathatóak (kivéve TEÁOR 109 (takarmánygyártás) és TEÁOR 1102 (szőlőbor termelése) alá tartozó tevékenységek) az alábbi célterületi bontásban:
I.) A mezőgazdasági termékek értéknövelése, a piacra jutást elősegítő technológiai fejlesztést célzó beruházások támogatása az élelmiszer-feldolgozás vállalati hatékonyságának növelése érdekében.
A célterülethez azok a tevékenységek tartoznak, amelyek során a fejlesztések a következő célok megvalósulását szolgálják:
Támogatható tevékenységek:
II.) A mezőgazdasági termékek értéknövelésével összefüggő, a környezeti erőforrás- hatékonyságot célzó fejlesztések támogatása.
II.1) Anyag-, energia- víztakarékos, valamint a környezetterhelést egyéb módon csökkentő feldolgozási technológiák és működési módszerek bevezetése. Energiahatékonyság javítására vonatkozó tevékenységek, megújuló energiával működő technológiák.
A célterülethez azok a tevékenységek tartoznak, melyek elsődleges célja az energia-, illetve az egyéb inputhatékonyság fokozása.
II.1) /1 Energiahatékonyság javítására vonatkozó tevékenységek.
- Épületek, építmények hőtechnikai adottságainak javítása, hőveszteségének csökkentése (Utólagos külső hőszigetelés, külső nyílászáró-csere / korszerűsítés, hővisszanyerő szellőzés korszerűsítése, létesítése stb.),
- Épületek fűtési, hűtési és használati melegvíz rendszereinek korszerűsítése (Fűtési, hűtési és használati melegvíz rendszerek korszerűsítése, hőtermelők cseréje korszerű, nagyhatásfokú berendezésekre, hűtési rendszerek energiatakarékos korszerűsítése, hulladékhő hasznosítási lehetőségek kiaknázása stb.),
- Világítási rendszerek korszerűsítése (Fényforrások, világítótestek cseréje. Kül- és beltéri világítási rendszerek korszerűsítése, és az ehhez kapcsolódó az igényekhez térben és időben alkalmazkodó műszaki megoldások kialakítása, amennyiben energia-megtakarítást eredményeznek stb.),
- Berendezések, gépek, rendszerek energetikai felújítása. Épületgépészeti fejlesztések, új, energiatakarékos technológiák, berendezések beszerzése.
II.1) /2 Egyéb környezetterhelést csökkentő tevékenységek.
- Üzemi infrastruktúra és működés anyag- és víztakarékosságát, valamint emisszió-csökkentését célzó korszerűsítések, új módszerek bevezetése (pl. melléktermékek és hulladékok fokozottabb hasznosítása, csomagolás korszerűsítése, szennyvízkezelés fejlesztése, technológiai veszteségek minimumra való csökkentése stb.),
- Az erőforrásokkal való hatékonyabb gazdálkodáshoz szükséges mérő-, ellenőrző és regisztráló rendszerek kiépítése, fejlesztése.
II.2) Megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása.
- Fűtési/hűtési energiaigény részbeni vagy teljes kielégítése megújuló energiaforrásból (napkollektor-, szilárd biomassza alapú és hőszivattyús rendszerek telepítése stb.),
- Használati melegvíz igény részbeni vagy teljes kielégítése megújuló energiaforrásból (napkollektor-, szilárd biomassza alapú és hőszivattyús rendszerek telepítése stb.),
- Gazdasági-termelési folyamat közvetlen hőigényének részbeni vagy teljes kielégítése megújuló energiaforrásból (napkollektor-, szilárd biomassza alapú és hőszivattyús rendszerek telepítése stb.),
- Villamosenergia termelés (biogáz termelés, napelemes rendszer kialakítása).
Felhívjuk a figyelmet, hogy a támogatói okirat kézbesítését követő naptól számított 6 hónapon belül a kedvezményezett köteles elszámolni a megítélt támogatási összeg legalább 10%-ával.
A projekt fizikai befejezésére a Támogatói Okirat kézbesítését követő naptól számított legfeljebb 24 hónap áll rendelkezésre.
Az önerő rendelkezésre állását a támogatási kérelem benyújtásakor a támogatást igénylőnek – természetes személy kivételével - nyilatkozattal, legkésőbb az első kifizetési igénylés benyújtásakor (ideértve az előlegigénylését is) az ÁÚF 8. pontjának 5. alpontjában meghatározott módon és formában kell igazolnia.
A támogatás mértéke, összege:
a) Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege: egyéni beruházás esetén maximum 500 millió Ft, kollektív beruházás esetén maximum 1,5 milliárd Ft.
b) A támogatás maximális mértéke közép-magyarországi régióban (a továbbiakban: KMR-en belül) az összes elszámolható költség 40%-a, a nem közép-magyarországi régióban (a továbbiakban: KMR-en kívül) az összes elszámolható költség 50%-a.
A felhívás elérhető az alábbi linken:
https://www.palyazat.gov.hu/node/57211