• FEJLESZTÉS EREDMÉNYÉNEK KÖZZÉTÉTELE (2014-08-01)
  • a Helyi Vidékfejlesztési Stratégiák LEADER fejezetének végrehajtásához 2013-ban nyújtandó támogatás igénybevételével megvalósult beruházás bemutatása
    ÜDE-KUNSÁG Vidékfejlesztési Egyesület
    HVS intézkedés megnevezése: Versenyképesség növelése érdekében történő telephelyfejlesztés és eszközbeszerzés
    HVS célkitűzés: Vállalkozások fejlesztése
    Projekt megnevezése: Erőgép vásárlása a szőlőiskolai munkák megkönnyítése érdekében
    A pályázó adatai
    Név: Filus és Társa Kereskedelmi Bt.
    Lakcím/székhely: 6211 Kaskantyú, Bercsényi utca 14.
    MVH reg. szám: 1002684820
    A pályázattal megvalósuló beruházás tárgya: 1 db Europard FT 904 típusú 90 lóerős, négy kerék meghajtású erőgép.
    A projekt megvalósításához igényelt támogatás: 4.875.000 Ft.
    Támogatás intenzitása: 65%
    Fejlesztés eredménye:
    A Filus és Társa Bt. a Duna Borrégió három borvidékére a Kunsági, Hajós-Bajai és a Csongrádi borvidékre állítanak elő gyökeres szőlő szaporítóanyagot. A kézi munkák kiváltása érdekében gépesítenek, ahogy lehetőségük engedi. A meglévő több mint 10 éves MTZ erőgép már gyenge a mélyszántáshoz és az ősszel történő szőlőiskola felszedéshez. A 2013. tavaszán vásároltak egy gyökeres vessző kiemelő gépet, amit az MTZ erőgép nem bír üzemeltetni. Ezért volt nélkülözhetetlen egy új erőgép beszerzése.

A fejlesztés eredményeként beszerzésre került egy darab Europard FT 904 típusú 90 lóerős, négy kerék meghajtású erőgép. A rajta lévő orr- és keréksúlyok hatására még nagyobb vonóerőt tud kifejteni, mit 90 lóerő.
    Számításaik szerint az új 90 lóerős géppel a szántás minősége lényegesen javulna, ami a szőlővessző eredését nagy mértékben emelné, továbbá az új gép mélyebben tud dolgozni, ezáltal szebb lesz a gyökeres vessző gyökér hosszúsága, ami az áru piaci árát, minőségét nagyban javítja. Az őszi kitermelésnél már az újonnan vásárolt kiemelő gépet tudják üzemeltetni.

Kelt.: Kaskantyú, 2014. augusztus 1.